امنیت در طراحی وب سایت | امنیت طراحی سایت چه لزومی دارد؟

امنیت در طراحی وب سایت

می دانیم که ایجاد یک سایت کافی نیست. بلکه موضوعاتی مانند امنیت در طراحی وب سایت و سئو و نگهداری آن نیز مهم می باشد.

اهمیت امنیت در طراحی وب سایت

این روزها اکثر افراد جامعه به اینترنت متصل هستند. تمام کاربران اینترنت در تمام سایتها و شبکه های اجتماعی اینترنتی به امنیت نیاز دارند؛ تا اطلاعات آنها فاش نشود. امنیت در فضای اینترنت از حفاظت از نام کاربری یا مشخصات فردی گرفته تا رمز حساب بانکی یا حفاظت یک وب سایت، که هر روزه اهمیتی دو چندان پیدا می کند.

با افزایش متقاضیان اینترنت تعداد افرادی که می خواهند در اینترنت از دیگران سوء استفاده و یا کلاهبرداری کنند بیشتر میشود. از این رو امنیت در اینترنت یکی از تخصص های بسیار مهم و پر اهمیت دنیای تکنولوژی است. امنیت باید در تمام سطوح رعایت شود. از کاربران معمولی گرفته تا متخصصان و طراحان وب سایت باید هر یک به دانشی مناسب برای حفظ امنیت آگاهی پیدا کنند.

افراد سودجو معمولا با اهداف متفاوتی به وبسایت های آنلاین حمله میکنند. دزدیدن اطلاعات، دستکاری اطلاعات کاربران، دزدیدن پول حساب های کاربری و … از جمله اهداف حملات به وبسایتها می باشد. این حملات به شکل های مختلفی انجام می شوند که می توان آن ها را به دو دسته کلی تقسیم کرد: آسیب پذیری نرم افزار و کنترل ورودی ها.

امنیت سایت چیست ؟

امنیت وب سایت

امنیت سایت به مجموعه اقداماتی گفته می شود که با انجام آنها احتمال نفوذ به سایت به حداقل می رسد. امنیت کامل سایت تابع موارد دیگری نیز می باشد، که تمامی آنها نقش بسیار اساسی در تامین امنیت وب سایت دارند. از جمله مواردی که نقش بسیار مهمی در ایجاد و حفظ امنیت یک وبسایت دارند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  امنیت سرور
  •  امنیت شبکه
  •  امنیت اینترنت
  •  امنیت سیستم عامل
  •  امنیت نرم افزار و …

چرا امنیت سایت اهمیت بسیار بالایی دارد؟

شاید بتوان گفت که یکی از مهم ترین و موثرترین فاکتورهای ادامه فعالیت و اعتبار یک وبسایت امنیت آن باشد. مدیران وبسایت ها نباید این امر مهم را نادیده بگیرند و در اجرای آن کوتاهی کنند.

اهمیت موضوع حفظ امنیت سایت، زمانی مشخص می شود که وبسایت شما تحت حملات هکرها و افراد سودجو قرار دارد. که در این صورت دو نتیجه در بر خواهد داشت. اگرسایت شما از لحاظ مسائل امنیتی به صورت کامل و صحیح تامین شده باشد، حمله ناموفق بوده و سایت شما در امان خواهد ماند و آسیبی به آن نخواهد رسید.

اما اگر موارد امنتیی در سایت در نظر گرفته نشده باشد احتمال هک شدن و آسیب رسیدن به وبسایت شما وجود دارد. نوع و روشهای نفوذ به یک وبسایت بسیار متنوع هستند بنابراین حتی با وجود حفظ مسائل امنیتی احتمال هک شدن یک وبسایت وجود دارد.

خطر بد افزار ها

بد افزار یا malware می تواند به وب سایت شما آسیب های جدی و خطرناکی را وارد کند. بد افزار به این منظور طراحی شده است که امکان دسترسی به یک کامپیوتر و یا وبسایت را بدون اطلاع صاحب آن امکان پذیر میسازد.
بدافزار ها با اهداف گوناگون به تعدد ایجاد شده اند. به طور مثال Spyware برای دزدیدن یواشکی اطلاعات حساس و Ransomware برای اخاذی، Zombie ها برای ارسال هرز نامه ها و ایجاد مزاحمت، Trojan horses برای تخریب بخش های مورد نظر، پاک کردن، تغییر دادن اطلاعات یا حتی کپی اطلاعات استفاده می شوند.
تمام وبسایت ها ممکن است مورد حمله قرار گیرند از وبسایت های کوچک تا بزرگ، دولتی، فروشگاهی و … .

وبسایت های بزرگ با هزاران مشتری در صورتی که مورد حمله قرار گیرند اعتبار و شهرت و اعتماد مشترینان و کاربران خود را از دست میدهند. زیرا آنها هر لحظه احتمال میدهند اطلاعات آنها فاش شود و مورد سوءاستفاده قرار گیرند.

نحوه ورورد یک بدافزار به یک وبسایت

یکی از مهم ترین فاکتورهایی که صاحبان وبسایتها باید حتما به آن توجه کنند به روز نگاه داشتن و یا همان آپدیت کردن اپلیکیشن ها و پلاگین هایی است که در سایت استفاده کرده اند. هکرها همیشه به دنبال نفوذ به داخل اپلیکیشن و پلاگین های تاریخ گذشته هستند.

از طرفی توسعه دهندگان اپلیکیشن ها پیوسته در حال بهبود کدها و بستن راه های نفوذی هستند. بنابراین کدهای تاریخ گذشته احتمال نفوذ و هک بیشتری نسبت به نسخه به روز شده دارند.
از طرفی نرم افزار های رایگان یکی از راه های نفوذ هکرها هستند که می تواند در کدهای خود دارای کدهای مخرب باشند. علاوه بر آن فایل هایی که در سایت ها و یا در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند، میتوانند حامل بدافزار باشند.

نصب آنتی ویروس میتواند تا حدودی جلوی نفوذ بدافزارها را بگیرد.

بد افزار ها می تواند اطلاعات شما، اطلاعات مشتریان و کاربران وب سایت شما را نیز بدزدند. بنابراین کاربران اگر احساس کنند که وبسایت شما امن نیست به هیچ وجه وارد سایت شما نمیشوند.

پس ایجاد حس امنیت در مشتریان یک عامل بسیار مهم در افزایش کاربران وبسایت شما میباشد.

موتورهای جستجو مانند گوگل هنگاهی که تشخیص دهد که یک وب سایت دارای بدافزار است آن وب سایت را وارد لیست سیاه خود می کنند. وقتی یک وب سایت وارد لیست سیاه شود دیگر در هیچ یک از خروجی های جستجوی پست ها و مطالب مرتبط نمایش داده نمی شود.

بنابراین کاربران اینترنت نمیتوانند از طریق موتورهای جستجو وارد وبسایت شما شوند و شما عملا تعداد زیادی از مشتریان خود را از دست میدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.